Čo je to tepovanie kobercov?

Čo znamená tepovanie kobercov?

Tepovanie je ručný spôsob čistenia kobercov, ktorý bol v súčasnosti nahradený modernejšími čistiacimi metódami. Výraz tepovanie však v ľuďoch už navždy zakorenil a bežne sa používa na označenie akéhokoľvek spôsobu čistenia kobercov.

Princíp tepovania

Výraz tepovanie vychádza zo slova tepať (búchať, biť, tĺcť). A ako nám už samotný výraz napovedá, ide o čistiacu metódu, pri ktorej sa koberec prehodí cez tyč na klepanie kobercov a pomocou prúteného klepača sa z neho nečistoty nasucho vytepujú. Účelom tepovania je odstránenie usadených nečistôt a piesku z hĺbky vláken. Neodstránený piesok spôsobuje mechanické opotrebovanie vlákien, čím sa skracuje životnosť koberca, navyše piesok prestúpi kobercovou osnovou až k podlahovej krytine, ktorú môže poškrabať.

Čo_je_to_tepovanie_kobercov_DISCHEM

Prečo sa upúšťa od tepovania?

Donedávna bolo tepovanie kobercov nenahraditeľné a bolo jedinou účinnou metódou, ako koberce čistiť. S príchodom vysávačov sa však od tepovania kobercov čoraz častejšie ustupuje. Moderné vysávače s vysokým sacím výkonom dokážu piesok vysať. Niektoré vysávače, ako napríklad vysávače SEBO z našej ponuky, majú dokonca i klepacie čistiace hlavy, ktoré koberec navyše vyklepávajú, čím tepovanie plne nahradzujú.

Modernejšie čistiace metódy

Nie sú to ale len vysávače, ktoré tepovanie vytláčajú. V súčasnosti existuje na trhu mnoho čistiacich systémov a metód, ktoré vám s údržbou kobercov pomôžu. Ide napríklad o čistenie kobercov suchou penou, enkapsulačné čistenie kobercov, čistenie kobercov pomocou absorpčnej zmesi a extrakčné čistenie kobercov – čo je v súčasnosti pravdepodobne najpopulárnejšia metóda čistenia. O týchto metódach si však povieme niekedy nabudúce.

Jakub Janoušek, Dischem.sk

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie