RADY PRE ZAČÍNAJÚCICH PODNIKATEĽOV: Aký extraktor kúpiť na čistenie kobercov?

Ako začínajúci podnikateľ budete riešiť niekoľko dôležitých otázok a zadováženie extraktora bude zrejme jednou z nich. Tepovač, ako sa niekedy extraktory nazývajú, je totiž na čistenie kobercov najrozšírenejšou, najuniverzálnejšou a pre začínajúceho podnikateľa i tou najekonomickejšou dostupnou technológiou na trhu.

Prečo kúpiť na čistenie kobercov práve extraktor?

Čistiacich systémov, ktoré dokážu účinne vyčistiť koberec, je nepreberné množstvo. Každý taký čistiaci systém vyniká niečím iným. Jeden je lacný, druhý je pri čistení kobercov rýchly, s tretím sa ľahko manipuluje, so štvrtým pracujete ekologicky, pri piatom sú koberce ihneď suché a tak ďalej. Tepovač vyniká svojou univerzálnosťou, vďaka ktorej sa stal najpopulárnejšou technológiou na čistenie kobercov na svete. Ak preferujete čistenie kobercov suchou penou, enkapsuláciou alebo napríklad absorpčnou zmesou, dosiahnete s dobrou znalosťou odboru rovnaké výsledky ako pri tepovaní kobercov extraktorom. Žiadnu z týchto technológií však nevyužijete na ďalšie čistiace práce, ktoré s čistením kobercov súvisia. Často totiž u klientov budete čistiť nielen koberec, ale napríklad i sedačku alebo posteľové matrace. S vhodným extraktorom si hravo poradíte i pri čistení odlišných plôch a materiálov a nebudete nútení obstarávať si ďalšiu technológiu na čistenie sedačiek a matracov. S jedným tepovačom tak dokážete vyhovieť väčšine zákazníckych požiadaviek.

Teraz sa Vám pokúsime poradiť pri výbere extraktora podľa preferencií obsluhy. Pokiaľ by ste si radšej prečítali “Ako vybrať extraktor podľa technických parametrov”, kliknite na tento odkaz. Začínajúcim podnikateľom odporúčame aj prečítať si “Aký extraktor kúpiť na čistenie sedačiek?”.

Pri výbere extraktora podľa vašich preferencií by ste si mali položiť niekoľko otázok:

Aké veľké kobercové plochy denne vyčistím?

Na túto otázku sa začínajúcim podnikateľom hľadá odpoveď len ťažko. Skúste si ale úprimne odpovedať, aké veľké máte ambície. Prečo je táto otázka taká dôležitá? Čím väčší a výkonnejší extraktor budete mať, tým rýchlejšie a s menším úsilím zvládnete koberec vyčistiť. Pre lepšiu predstavu uvádzame príklad produktivity.

* v tabuľke sa počíta s veľmi špinavými kobercami, s akými sa v našich podmienkach budete stretávať najčastejšie  

Pri rovnakej fakturácii dokážete s veľkým extraktorom vyčistiť rovnakú plochu viac než 3x rýchlejšie. To v praxi znamená, že s extraktorom vyššej triedy dokážete získať 3x viac peňazí.

Na akého zákazníka sa budem orientovať?

Pri hľadaní toho najvhodnejšieho extraktora je táto otázka kľúčová. Budete sa orientovať len na domácnosti a menšie komerčné zákazky, alebo si trúfnete i na väčšie plochy presahujúce 200 m²? Prečo je táto otázka dôležitá?

  • Rozsiahle a otvorené kobercové plochy vo forme foyer, kasín, kongresových sál a pod. vyžadujú tepovač vyššej triedy, ako je napríklad náš KleenRite Horizon X. Vďaka objemným nádržiam nebudete musieť chodiť tak často po vodu, budete mať širšiu pracovnú plochu a pomocou vysokého výkonu pôjdu nečistoty odstraňovať veľmi ľahko a rýchlo.
  • V OpenSpace kanceláriách, na hotelových chodbách, v reštauráciách a vzdelávacích inštitúciách oceníte najviac extraktor strednej kategórie, ako je náš KleenRite Edge, alebo VersaClean 500H. Tieto priestory sú jednak členitejšie, jednak sú zastavané nábytkom. Na ich pohodlné vyčistenie budete potrebovať lepšie ovládateľný stroj s užšou kobercovou hubicou než v prípade rozsiahlych a otvorených plôch.
  • Na čistenie kobercov v domácnostiach, hotelových izbách alebo menších kanceláriách zvoľte tepovač nižšej triedy, ktorým môže byť KleenRite Sphere. Tieto plochy bývajú menšie a vo veľkej miere zastavané nábytkom. Malý extraktor vás neobmedzuje v pohybe a do pracovného režimu ho uvediete najrýchlejšie.

Aký mám rozpočet?

V ideálnom prípade je dobré byť vybavený viacerými typmi extraktorov a čistiacich systémov. Jedine tak budete schopní vyhovieť akémukoľvek zákazníkovi a jeho požiadavkám a zároveň si budete šetriť zdravie, aby ste túto prácu mohli vykonávať čo najdlhšie. Na začiatku podnikania je však dobré byť zdržanlivejší a pokojne začať s dobre vybaveným strojom nižšej triedy, napríklad s tepovačom KleenRite Sphere, ktorý svojím výkonom nemá vo svojej triede konkurenciu.

Akú mám fyzickú kondíciu?

Áno, znie to divne, ale na túto otázku by ste si tiež mali odpovedať. V tomto odbore podniká i mnoho žien, ktoré často dosahujú lepšie výsledky než muži. Extraktory však nie sú tým najľahším čistiacim systémom na koberce,  a tak riadne zvážte, či si na svoju prácu zvolíte malý spotter s váhou okolo desať kg, extraktor nižšej triedy s hmotnosťou okolo 25 kg, tepovač strednej triedy s váhou okolo 45 kg alebo extraktor vyššej kategórie s hmotnosťou vyššou než 70 kg.

Osobitné okolnosti

Za úvahu stojí aj to, či budete stroj obsluhovať sami alebo vo dvojici. Dvom ľuďom ide práca rýchlejšie a majú aj väčšiu silu. Ak to rozpočet dovolí, odporúčame začínajúcim podnikateľom pracujúcim v tandeme ľahký a dobre ovládateľný extraktor vyššej triedy VersaClean 500H s váhou iba 43 kg a s vysokým výkonom, vďaka ktorému dokážete vyhovieť akémukoľvek zákazníkovi v akomkoľvek prostredí.

Hubica na koberce

Hubica na koberce je neodmysliteľnou súčasťou každého extraktora, bez ktorej koberec nevytepujete. Pokiaľ neviete, akú veľkú hubicu vybrať alebo aký typ kobercovej hubice k vášmu extraktoru bude sedieť najlepšie, prečítajte si náš článok “Akú hubicu zvoliť na čistenie kobercov”. V článku vám pomôžeme vybrať ideálnu hubicu na koberce pre vaše potreby a váš tepovač.

Technické parametre

Ideálny tepovač možno vyberať nielen na základe preferencií jeho obsluhy, ale i na základe technických parametrov extraktorov. Tým sa zaoberá náš ďalší článok “Ako vybrať extraktor podľa technických parametrov”, ktorý vám tiež odporúčame prečítať. Medzi extraktormi sú značné výkonnostné rozdiely, ktoré sa pri výbere nového tepovača vyplatí zvážiť.

RADY_PRE_ZAČÍNAJÚCICH_PODNIKATEĽOV_Aký_extraktor_kúpiť_na_čistenie_kobercov_DISCHEM.sk